Fără recidivă
Măceşul ne scapă de frisoane
de Liliana Ivan
Marti, 27 iulie 2010
Mai citeste
Deseori ne confruntăm cu probleme de sănătate şi nu ştim cum să le venim de hac, în timp record.
Fie că sunt provocate de unele infecţii digestive, de o viroză, de cistită sau că sunt manifestări specifice menopauzei, frisoanele strică oricui buna dispoziţie. În astfel de situaţii, chiar şi unii specialişti nu găsesc o soluţie rapidă şi la îndemână.
În astfel de situaţii, un remediu cu efect dovedit este ceaiul din flori şi din frunze de măceş. Ceaiul se prepară din câte două linguriţe de frunze şi de flori de măceş care se infuzează într-o cană cu 250 ml de apă clocotită, timp de zece minute. Se consumă câte 500 ml dimineaţa pe stomacul gol, apoi se mai bea câte o jumătate de cană din patru în patru ore. Dacă afecţiunea este cronică, tratamentul trebuie continuat cel puţin trei săptămâni şi scăpaţi definitiv de necaz.
Efectele terapeutice remarcabile ale acestui tratament se datorează principiilor active valoroase conţinute atât de frunzele, de florile, cât şi de fructele măceşului (să amintim doar complexul de vitamine A, B1, B2, C, K, P şi E), de mare ajutor în tratarea cistitelor, tulburărilor intestinale, ginecologice, bolilor renale şi nu numai.
400 afisari